Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Dualar ve müslüman çocuk

Yayınlama tarihi : 11-07-2010

Gösterimler : 18815

Soru

Çocuklarımıza gece-gündüz dualarını nasıl öğretiriz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Çocuk üç ve dört yaşında sabah-akşam, uyku, yemek ve içecek dualarını telkin etmeli. Çocuklar duaları dinleyecek, onları ezberleyecek ve pratikte uygulayacak. Ruhunu Allah ile sağlam bir bağ ile bağlayacak. Ruhu gelişecek ve fıtratı sapmadan beri olacaktır.

Ailelerden biri gezi için bir mesire yerine gittiler. Oraya vardıklarında çocuk hızla inip oraya buraya koşmaya başladı. Koşarak annesine geldi ve şunu sordu: bu yerde söylenecek dua nedir?

Burada bilinmesi gereken durum dualardan kast edilen Allah Resulü sallallahu aleyhi ve selemden varid olan dualardır. Havle bintu Hâkim (r.a.) dedi: Allah Resulünden şunu söylediğini işittim: Kim bir yere inerse sonra şunu derse: Yarattıklarının şerrinden Allah’ın tam sözlerine sığınırım. O yerden uzaklaşıncaya kadar hiçbir şey ona zarar vermez. Muslim rivayet etti.

Çünkü bu çocuk bir müslümanın zamana özel bazı belirli ve mekâna özel bazı belirli dualar olduğunu hissettiği için bu soruyu sormuştur. Bu çocuk rabbi olarak gerçek ilişkisini idrak ediyor. Anne-babasından alıştığı şekilde bunun devamlı olduğunu biliyor. İşte çocuk bunun üzerine eğitilirse Allah’ın izniyle Salih biri olur. Kendi akranları ve ilişkide olduğu kimseler üzerinde de etkisi olur.

Çocuğun dua ve Allah ile olan ilişkisi üzere yetişmesine bazı hikâyeler verilebilir: dört yaşına basmış bir küçük çocuk günlerden bir gün on üç yaşındaki ablasının giydirdiği yeni bir elbiseyle annesine geldi. Annesi ona bırak da sana yeni elbise giydiğinde hangi dua edeceğini söyleyeyim mi, o ben demiştim. Anne şaşırır ve çocuğun bu duayı ezberlemediğini bilmektedir. Çocuk annesine ablam söyledi ve ben de tekrarladım, der. İşte bu ablanın Saliha olması diğer küçük kardeşleri üzerinde etkili olduğunu görmekteyiz.

Çocuklarına yakın anneler, sayfa 25

Allah en iyi bilendir.

Kaynak: Islam Q&A