Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Unutarak içtikten sonra annesi kendisine orucunun bozulduğunu söyleyen, bunun üzerine orucunu bozan, fakat daha sonra o günü kaza eden kadına bir şey gerekir mi?

Soru

Ben, sahurdan sonra uyuyordum ki bana bir kâbus geldi ve uykudan haykırarak uyandım. Bunun üzerine annem bana biraz su getirdi, ben de bu suyu içtim. Fakat ben, oruçlu olduğumu unutmuştum. Ardından uykumu tamamladım (tekrar uyudum). Uykudan uyandığım zaman orucumu tamamlamak istediğimde annem bana şöyle dedi:
-Su içtiğin zaman orucun bozulmuştu.
Annem bana orucumu bozdurdu. Bununla orucu kasten bozmuş oluyor muyum?
Bilindiği üzere bu günü daha sonra kaza ettim. Şimdi ben, keffâretimi öğrenmek istiyorum. Çünkü ben bayanım ve yaşım küçük olduğu için babam bize bakmaktadır. Şimdi ben ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Oruçlu kimse, Ramazan'ın gündüzünde unutarak yer veya içerse, orucu sahihtir, kendisine ne kaza, ne de keffâret gerekir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için (50041) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Bu sebeple unutarak bu suyu içmenizin orucunuza bir zararı yoktur. Dolayısıyla bu günün orucunu tamamlamanız gerekirdi.

Annenizin sözüne binâen orucunuzu bozmanız ve bu günü kaza etmiş olmanız sebebiyle üzerinize düşen görevi yerine getirmişsiniz.Size ayrıca keffâret gerekmez. Çünkü keffâret, sadece Ramazan'ın gündüzünde eşiyle cinsel ilişkiye girerek orucunu bozan kimseye gerekir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için (38074) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.