Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in Medine'ye ilk gelişinde insanlara vasiyet ettiği ilk şey ne idi?

Yayınlama tarihi : 27-11-2014

Gösterimler : 4036

Soru

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in Medine'ye ulaştığında insanlara tavsiye ettiği ilk vasiyet ne idi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Nebi –sallallahu aleyhi ve sellem-'in Medine'ye ilk gelişinde insanlara söylediği ilk söz ve tavsiye ettiği ilk vasiyet şu sözü olmuştur:

"Ey insanlar! Selâmı (aranızda) yayın. Yemek yedirin. İnsanlar (gece) uykuda iken namaz kılın ki, selâmetle cennete giresiniz."

Nitekim Abdullah b. Selâm'dan -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

(( لَمَّا قَدِمَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الْمَدِينَةَ انْجَفَلَ النَّاسُ إِلَيْهِ، وَقِيلَ : قَدِمَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ، فَجِئْتُ فِي النَّاسِ لِأَنْظُرَ إِلَيْهِ ، فَلَمَّا اسْتَبَنْتُ وَجْهَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَرَفْتُ أَنَّ وَجْهَهُ لَيْسَ بِوَجْهِ كَذَّابٍ ، فَكَانَ أَوَّلَ شَيْءٍ تَكَلَّمَ بِهِ أَنْ قَالَ: ( يَا أَيُّهَا النَّاسُ ، أَفْشُوا السَّلَامَ ، وَأَطْعِمُوا الطَّعَامَ ، وَصَلُّوا بِاللَّيْلِ وَالنَّاسُ نِيَامٌ، تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ بِسَلَامٍ.)) رواه الترمذي وابن ماجه وأحمد وصححه الألباني في صحيح سنن الترمذي ]

"Rasûlullah –sallallahu aleyhi ve sellem- Medine'ye geldiğinde insanlar hızla ona doğru gitmeye başladılar.

Denildi ki: Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Medine'ye gelince ben de insanlarla beraber ona bakmaya geldim. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in yüzünü görünce, onun yüzünün, yalancı birisinin yüzü olmadığını anladım. İnsanlara söylediği ilk sözü şu oldu:

-Ey insanlar! Selâmı (aranızda) yayın. Yemek yedirin. İnsanlar (gece) uykuda iken namaz kılın ki, selâmetle cennete giresiniz." (Tirmizî; hadis no: 2485.Tirmizî, hadis sahihtir, demiştir. İbn-i Mâce, hadis no: 1334. Lafız İbn-i Mâce'ye âittir. Ahmed, hadis no: 23784)

Allah Teâ en iyi bilendir.