Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

(Yolculukta) ikindi namazını, Cuma namazı birleştirmenin hükmü

Yayınlama tarihi : 25-04-2014

Gösterimler : 3963

Soru

Ben, umreyi edâ etmek için Mekke-i Mükerreme'ye gitmiştim. Yol üzerinde bir şehre yakın olan yere ulaştığımda Cuma namazı vakti geldi. Bunun üzerine müslümanlarla birlikte câmide Cuma namazını kıldım.Cuma namazından sonra yolcu olmam sebebiyle ikindi namazını da kıldım (Cuma namazı ile ikindi namazını birleştirdim).
Bu davranışım câiz midir?
Beni bu konuda aydınlatır mısınız? Allah sizi ecirden mahrum etmesin.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bildiğimiz kadarıyla ikindi namazını, Cuma namazı ile birleştirmenin câiz olduğuna delâlet eden hiçbir delil bilmiyoruz.Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- ve hiçbir ashâbından böyle bir şey nakledilmemiştir. Bu sebeple bunun terk edilmesi (yapılmaması) gerekir. Bunu yapan kimsenin vakti girmişse, ikindi namazını tekrar kılması gerekir.

Allah Teâlâ hayırlı amellerde hepimizi muvaffak kılsın."

Kaynak: Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, "Mecmû' Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia", c: 12, s: 3009