Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

CENAZE NAMAZINDA İMAMA SONRADAN UYAN KİMSE NAMAZIN GERİ KALAN KISMINI NASIL KILMALIDIR?

Soru

Cenaze namazında imama sonradan yetişip bazı tekbirleri idrak edemeyen kimsenin hükmü nedir? Bu kimse ne yapmalıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cenaze namazından yetişemediği kısmı, cenaze kaldırılmadan önce üç defa tekbir getirerek tamamlar.Sonra da selâm verir. İmam ile birlikte idrak ettiği kısım, cenaze namazının başı sayılır.

İkinci tekbirden sonra: "Allahumme salli alâ Muhammed" demesi, üçüncü tekbirden sonra da: "Allahumma'ğfir leh (Allahım onu bağışla!)" demesi onun için yeterlidir.

Dördüncü tekbirden sonra selâm verir.

Başarı Allah'tandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, âline halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fatvâ Dâimî Komitesi, cilt:8, sayfa: 399