Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Faiz Bankalarına Para Yatırmak

Soru

Sadece güncel işlemler için bankalara para yatırabilir miyim? Yatırdığım paranın faizini almıyorum fakat bankalar yatırılan paranın faizini kendilerine alıyorlar.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bir Müslümanın faizle uğraşan bankalara para yatırması caiz değildir. Fakat zaruret durumunda üç şartla caizdir:

1-Buna duyulan ihtiyaç, bu bankalar haricinden paranın korunması mümkün değilse. Şayet faiz bankaları haricinde bu ihtiyacı gidermek mümkünse parayı bu bankalara yatırmak caiz olmaz.

2-Bankanın işlemleri yüzde yüz faiz işlemleri olmaması gerekir. Şayet bankanın tüm işlemleri yüzde yüz faiz işlemleri ise kesinlikle bu bankaya para yatırılması caiz olmaz. Çünkü bu davranışınla faize yardım ve destek sağlamış olursun. Şüphesiz faize destek olmaz caiz değildir.

3-Para yatıran kişinin kazanç sağlamaması, kazanç sağlanırsa faiz olur. Faiz; kitap, sünnet ve icmayla haramdır.

Soru soranın bahsettiği yatırılan para için bankanın kazanç sağlaması. Şüphesiz bu faizdir. Para yatıran kişinin bunu alması caiz değildir. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Ey iman edenler! Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.” (Bakara/278)Faizi yiyene ise şöyle tehdit etmiştir: “Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. “ (Bakara/279)

Bankalara yatırılan bu paralar, şer’i anlamda mevduat değildir. Çünkü şer’i bakımından mevduat karşı taraf malını verdiğinde emanet olarak ve olduğu gibi muhafaza eder ve o malda bir tasarrufta bulunmaz. Bankalar ise bu malla tasarruf eder böylece bu borç hükmüne girer. Fıkıh alimlerine göre mal sahibi tasarruf izni vermesiyle verilen mal borç olur. borç üzerine gelen her türlü fazlalık faizdir.

Daha detaylı bilgi için Fetava Menar el İslam 2/433-440 Şeyh İbn Useymin.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid