Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

ÜZERİNDE KUR’AN ÂYETLERİ BULUNAN KOLYE İLE TUVALETE GİRMEK

Soru

Eşimin, üzerinde Kur’an âyetleri bulunan kolyesi var. Boynunda (kolyesi) varken tuvalete girmesi caiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Allah -azze ve celle-’nin Kelâmı’na hakâret anlamına geleceğinden, içinde/üzerinde Kur’an-ı Kerim âyetlerinin bulunduğu bir şey ile tuvalete girmek caiz değildir. Bu yüzden, hanımınızın, tuvalete girmeden önce onu çıkarması gerekir. Aslında, onunla tuvalete girmiyor olsa bile, mahzurları gereği, kadın veya çocukların (hatta) insanlardan hiç kimsenin boynuna âyet veya Kur’anî ifadeler (içeren kolyeler) takmamaları tavsiye edilir.

Allah en doğrusunu bilendir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid