Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Oruca nasıl niyet edilir?

Soru

Ramazan orucuna nasıl niyet edilir? Oruç için niyet ne zaman vacip olur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz niyet, oruca azimet göstererek gerçekleşir. Ramazan orucunda her gece oruç için niyet etmek gerekir. (Daimi Fetva Kurulu 10/246)

Bazı ilim ehline göre; mazeretsiz bir şekilde orucu kesmediği takdirde ardarda tutulan oruçta sadece ilk günde niyet etmek yeterlidir. Bunun üzerine, şayet bir kişi Ramazan ayının ilk günde ayın tümü tutulacağına dair niyet getirirse ay boyunca tekrar niyet etmesine gerek kalmaz. Ancak oruç kesintisiz devam etmesi gerekir. Şayet arada bir yolculuk olur ve orucunu açarsa tekrar oruca devam ettiğinde niyeti yenilemesi gerekir. Bu konuda en tercihli görüş budur. Tüm Müslümanlarda bu şekilde uygular. Her ne kadar her gün niyet hakikaten gerçekleşmezse bile hükmen gerçekleşmektedir. Çünkü asıl olan kesintisiz orucun tutulmasıdır. Bu nedenle oruç mübah bir sebepten dolayı kesintiye uğrarsa tekrar niyet edilmesi gerekli olduğunu söyledik.”

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Kaynak: Şerhul mumti 6/369-370