Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Ramazan'da âdet kanının gelmesine engel olmak

Soru

Bazı kadınlar, âdet (hayız) olmaya engel olmak için Ramazan ayında birtakım haplar almaktadırlar.Böyle yapmakla da Ramazan orucunu daha sonra kaza etmemek (kazaya bırakmamak) istemektedirler.
Bu yapılan şey câiz midir?
Kadınların bu fiili bir daha yapmamaları için bu konuda belirli şartlar var mıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu meselede benim görüşüm; bir kadının bunu yapmaması ve Allah -azze ve celle-'nin Âdem'in kızları için takdir ettiği hal üzere kalmasıdır.Çünkü âdet kanının olmasında Allah Teâlâ'nın bir hikmeti vardır.Bu hikmet, kadının tabiatına uygun olarak yaratılmıştır. Âdet kanının gelmesine engel olunduğu zaman, kadının vücudu üzerinde zararlı olan ters bir etki meydana getirdiğinde hiç şüphe yoktur.

Oysa Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

لا ضَرَرَ وَلا ضِرَارَ. [ رواه ابن ماجه والحاكم ]

"Ne kimseye zarar vermek, ne de zarar görmek vardır. (Hiç kimsenin müslüman kardeşine zarar vererek onun hakkından bir şey eksiltme hakkı yoktur.) (İbn-i Mâce ve Hâkim)

Bazı doktorların belirttikleri gibi, bu hapların kadının rahmine verdiği zararlar da işin cabası...

Bu meselede benim görüşüm; kadınların bu hapları kullanmamalarıdır.

Allah Teâlâ'nın takdir ettiğine ve O'nun hikmetine hamd olsun.

Kadın, âdet kanı gördüğü zaman oruç tutmayı ve namaz kılmayı bırakır.Âdetten temizlendiği zaman yeniden oruç tutmaya ve namaz kılmaya başlar.Ramazan bittiği zaman ise, tutamadığı orucunu kaza eder.

Kaynak: Muhammed b. Salih el-Useymîn'in Fetvâları