Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ölülerin, kendilerini ziyâret eden insanları çırılçıplak gördüklerine dâir yanlış inanç

Soru

Kadınların, kabirleri ziyâret etmelerinin câiz olmadığını işittik. Çünkü ölüler, hayattaki insanları çırılçıplak görürler. Ancak ben, buna iknâ olmadım. Zirâ annem ve kız kardeşim, babamın kabrini ziyâret etmek istiyorlar. Hatta annem ve kız kardeşim babamın kabrini ziyâret ettiler.
Bunun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Kadınların kabirleri ziyâret etmekten yasaklanmalarının sebebi; Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in şu hadisidir:

لَعَنَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ زَائِرَاتِ الْقُبُورِ وَالْمُتَّخِذِينَ عَلَيْهَا الْمَسَاجِدَ وَالسُّرُجَ. [ رواه الترمذي ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- kabirleri ziyâret eden kadınlara, kabirlerin üzerini mescit edinenlere ve üzerinde kandiller yakanlara lânet etti." (Tirmizî, hadis no: 294. Tirmizî, hadis hasendir.)

Başka bir rivâyette şöyle buyurmuştur:

لَعَنَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ زَوَّارَاتِ الْقُبُورِ. [ رواه الترمذي ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- kabirleri çokça ziyâret eden kadınlara lânet etti." (Tirmizî)

Ölüler, kendilerini ziyâret edenleri çırılçıplak gördüklerine dâir söz, doğru değildir ve geçersiz bir sebeptir. Çünkü ölüler âlemiyle ilgili hükümler, hayatta olanların âlemiyle ilgili hükümlerden tamamen farklıdır.Şayet kadınların, kabirleri ziyâretten yasaklanmaları, ölülerin, ziyâretçileri çırılçıplak görmeleri nedeniyle olsaydı, erkeklerin kabirleri ziyâret etmeleri de haram olurdu.

Annenizi ve kız kardeşinizi, ölen babanıza duâ etmeye gayret etmeleri konusunda teşvik etmelisiniz. Çünkü ölünün faydalandığı en büyük şey, duâdır. Duânın faydası, kabri sadece ziyâret etmekle kıyaslanamayacak kadar büyüktür. Duâ edenin duâsının, ister kabrin yanında, isterse ondan uzak, nerede olursa olsun, ölüye ulaşacağını annenize ve kız kardeşinize haber vermelisiniz.

Allah Teâlâ'dan ölünüze merhamet etmesini ve babanızın kaybına karşılık size sabır vermesini dilerim.

Biz, Allah'ın kullarıyız ve hesap için yine O'na döndürüleceğiz.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid