Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Farz namazdan sonra duâ etmekten men eden bir delil var mıdır?

Yayınlama tarihi : 02-09-2012

Gösterimler : 13619

Soru

Farz namazdan sonra duâ etmenin hükmü nedir?
Farz namazdan sonra duâ etmekten men eden herhangi bir delil var mıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bildiğimiz kadarıyla Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ve ashâbından -Allah onlardan râzı olsun- farz namazdan sonra ellerini kaldırmak sûretiyle duâ ettiklerine dâir hiçbir delil bilinmemektedir. Böyle olunca farz namazdan sonra duâ için ellerini kaldırmanın bid'at olduğu anlaşılmış olmaktadır.

Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ عَمِلَ عَمَلاً لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ. [ رواه مسلم ]

"Her kimişimiz (dînimiz) üzere olmayan bir iş işlerse, o işlediği şey reddolunmuştur (bâtıldır ve ona itibar edilmez)." (Müslim; hadis no: 3243)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-başka bir hadiste şöyle buyurmuştur:

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- yine şöyle buyurmuştur:

مَنْ أَحْدَثَ فِي أَمْرِنَا هَذَا مَا لَيْسَ مِنْهُ فَهُوَ رَدٌّ. [ متفق عليه ]

"Her kim, bu işimizde (dînimizde) onda olmayan bir şeyi ona ihdâs eder (açık veya gizli Kur'an ve sünnette aslı olmayan bir şey getirir)se,o ihdâs ettiği şey, kendisine reddolunmuştur (bâtıldır)." (Buhârî; hadis no: 2697.Müslim; hadis no: 1718)

Elleri kaldırmaksızın ve toplu halde duâ etmeksizin farz namazdan sonra duâ etmekte bir sakınca yoktur. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in namazda selâmdan önce ve selâmdan sonra duâ ettiğini gösteren birtakım deliller sâbittir.

Aynı şekilde nâfile namazdan sonra duâ ederken elleri kaldırmak sûretiyle de olsa duâ etmekten men eden herhangi bir delil gelmediğinden dolayı böyle yapmakta bir sakınca yoktur. Çünkü duâ sırasında elleri kaldırmak, duânın kabul olunmasının sebeplerinden birisidir.Fakat bunu, devamlı bir şekilde yapmamalı, aksine arasıra yapmalıdır. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den, her nâfile namazdan sonra ellerini kaldırarak duâ ettiğine dâir hiçbir delil gelmemiştir. İyilik ve hayrın her türlüsü; Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'i örnek almakta ve O'nun yolu üzere yürümektedir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيراً21)) [ سورة الأحزاب الآية: 21 ]

"(Ey mü'minler!) Andolsun ki sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Rasûlullah'ın (söz, fiil ve her halinde) güzel bir örnek vardır." (Ahzâb Sûresi: 21)" (Abdulaziz b. Baz; "Mecmû'u Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia"; c: 11, s: 168)

Bu konuda (11543) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid