Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Şeytan taşlama zamanından önce hatayla taşlama yapmanın hükmü

Soru

Bayramın ikinci gününde duha vaktinde şeytanı taşladı, ancak taşlamanın öğleden sonra olacağını öğrenen kimse ne yapmalıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Öğlen vaktinden önce şeytan taşlayan kimse, taşlamayı öğlen vaktinde tekrar yapması gerekir. Şayet hatasını üçüncü veya dördüncü gününde fark ederse, üçüncü veya dördüncü günde öğleden sonra telafi eder. Şayet hatasını dördüncü günde güneşin batmasından sonra fark ederse tekrar taşlama yapmaz fakat Haremde bir kurban keser ve fakirlere dağıtır.

Muvaffakiyet Allah’tandır.

Kaynak: İlmi Araştırma ve Daimi Fetva Kurulu 11/273