Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

RAMAZAN AYININ BAŞLADIĞINI GÜNDÜZ ÖĞRENİNCE ORUCA BAŞLADILAR

Soru

Bazı müslüman kardeşlerimiz, Ramazan ayının başladığını ancak güneş doğduktan sonra öğrenmekte ve oruca başlamaktadırlar.Oruçları geçerli olur mu? Yoksa o günü tekrar tutmaları mı gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu müslümanlar, günün geri kalan kısmını oruçlu geçirmelerinde doğru olanı yapmışlardır. Fakat daha sonra o gününün yerine başka bir gün tutmaları (o günü kaza etmeleri) gerekir. (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları, cilt:10, sayfa:145)

Bu günün yerine başka bir gün oruç tutmalarının sebebine gelince, çünkü onlar geceleyin niyet etmemişlerdir.Oysa Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ لَمْ يُجْمِعِ الصِّيَامَ قَبْلَ الْفَجْرِ فَلاَ صِيَامَ لَهُ [ رواه أحمد وأبو داود والترمذي والنسائي وصححه الألباني في صحيح أبي داود ]

"Her kim, fecri sâdıktan önce oruç tutmaya azmedip niyet etmezse, onun orucu yoktur (geçerli değildir)." (İmam Ahmed, hadis no:6/287, Ebû Dâvûd, hadis no:2454, Tirmizî, hadis no:730, Nesâî, hadis no:2331, Elbânî de "Sahîhu Ebî Dâvûd'", hadis no:2143'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)