Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Habersiz olarak Annesinin Yüzüğünü Aldı Ve Kaybetti

Soru

Günlerden birinde annemin haberi olmadan onun yüzüğünü kullandım, daha sonra annem yüzüğünü arardı fakat benim onu alıp kaybettiğimi söylemedim. O zamanlarda oniki yaşındaydım, şu an yaptığımdan pişman olup telafi etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Yüzüğü izinsiz almanızda hata yaptığınız gibi kaybolduktan sonra da haber vermemeniz hataydı. Bu konuda şu an yapmanız gereken şey; annenize duruma açıkça söylemek, affetmesini dilemek ve ona yüzüğü gibi bir yüzük almanızdır. Her kim başkasının bir şeyini izinsiz alırsa gasp etmiş olur ve telafi etmesi gerekir. Ergenlik çağından önce yapılmış olması günah sayılmaz fakat telafi edilmesini ortadan kaldırmaz. Zira ilim ehline göre çocuk zarar verdiği malı telafi etmekle yükümlüdür.

Şayet senin tahminine göre bunu açıkça söylediğiniz takdirde kalbi kırılacak ve aranız bozulacaksa hediye görünümünde olsa da sadece ona bir yüzük verin”