Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ramazan ve Kurban bayramı namazının kazası

Soru

Mübarek Ramazan bayramı gününün sabahında bayram namazının kılındığı yere (musallâ'ya) ulaştığımızda imamın bayram namazını kıldığını ve hutbenin de sonuna geldiğini gördük. Bunun üzerine biz, imam hutbe verirken bayram namazını kıldık.
Kılmış olduğumuz bayram namazının sahih olup-olmama derecesi nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ramazan ve Kurban bayramı namazı farz-ı kifâyedir. Yeterli sayıda müslüman bayram namazını kılarsa, diğer müslümanlardan günah düşer.

Yukarıda sorulan soruya gelince:

İmam ile birlikte ilk olarak kılan ve imamın kendilerine hutbe verdiği müslümanlardan farzı edâ etme olayı hâsıl olmuştur.

Bayram namazını kaçıran kimseye gelince, eğer namazı kaza etmek isterse, namazdan sonraki hutbe olmaksızın namazı belirtilen şekilde kılar.

İmam Mâlik, Şâfiî, Ahmed, Nehaî ve diğer ilim ehli bu görüştediler.

Bu konudaki delil, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in şu sözüdür:

إِذَا أَتَيْتُمُ الصَّلاَةَ فَلَا تَأْتُوهَا تَسْعَوْنَ وَأْتُوهَا تَمْشُونَ وَعَلَيْكُمُ السَّكِينَةُ وَالْوَقَارُ، فَمَا أَدْرَكْتُمْ فَصَلُّوا وَمَا فَاتَكُمْ فاقْضُوا.

"Namaza katılmak için geldiğinizde koşarak gelmeyin, yürüyerek gelin. Sükûnet ve ağırbaşlılıktan ayrılmayın.Yetiştiğiniz rekâtları imamla birlikte kılın, yetişemediğiniz (kaçırdığınız) rekâtları kaza edin."

Enes'ten -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o, bayram namazını imam ile birlikte kılamadığı zaman âilesini ve çocuklarını toplar, sonra da azatlı kölesi Abdullah b. Ebî Utbe kalkıp onlara iki rekât namaz (bayram namazını) kıldırır ve bayram namazı tekbirlerini alırdı.

Bayram günü namaz kılınan yere gelen kimse, imam hutbe veriyorsa (yani bayram namazını kaçırmışsa), iki faydalı ameli bir arada elde etmek için önce hutbeyi dinlemeli, ardından da bayram namazını kaza etmelidir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır."

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 8, s: 306