Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Terâvih namazı ile kıyam namazı arasında bir fark var mıdır?

Soru

Ben, kıyam (teheccüd) namazı ile Terâvih namazı arasında bir fark olup-olmadığını öğrenmek istiyorum.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Terâvih namazı, kıyam (geceyi ibâdetle) geçirme namazındandır. Halktan pek çok kimsenin zannettiği gibi Terâvih namazı ile kıyam namazı birbirinden farklı iki namaz değildir. Ramazan ayının gecelerinde kılınan namazın kıyam namazı diye adlandırılması, selefin iki veya dört rekat kıldıktan sonra ara verip dinlendiklerinden dolayıdır. Bunu da büyük ecir mevsimi olan Ramazan gecelerinin namazını uzun kılarak geçirmek istemelerinden ve Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in şu hadisinde belirttiği büyük ecri elde etmeye çalışmalarından kaynaklanıyordu:

مَنْ قَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ. [ رواه البخاري ]

"Kim, vâdettiği sevâba inanarak ve sevâbını Allah'tan umarak Ramazan gecelerini namaz kılarak geçirirse, geçmiş (küçük) günahları bağışlanır." (Buhârî, hadis no: 36)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid