Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ramazan'ın gündüzünde azı dişi (öğütücü dişi) tedâvi ettirmek

Soru

Benim bugünlerde azı dişim çıkmaya ve bana çok acı vermeye başladı. Buna göre:
1. Oruç sırasında diş etlerimin üzerine ağrı kesici bir merhem koymam câiz midir?
2. Oruçlu olduğum halde narkozun etkisi altında bu azı dişimi çektirmek için ameliyat olmam câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet. Dişleri tedâvi ettirmek ve yutmamak şartıyla diş etlerinin üzerine merhem ve benzeri bir şeyi koymak câizdir.

Değerli âlim Muhammed Salih el-Muneccid'in "Oruç hakkında 70 Mesele" adlı kitabında orucu bozmayan birtakım şeyler zikredilmiştir. Bunlardan bazılarını misal olarak zikredelim:

1. Anjin tedâvisinde kullanılan ve dilin altına konulan tabletler, boğaza kaçacak şeyin yutulmamasından emin olunursa, orucu bozmaz.

2. Çürük dişin içini oydurup dolgu yaptırmak, diş çektirmek, misvak veya diş fırçası ile dişleri temizlemek, boğaza kaçacak şeyin yutulmamasından emin olunursa, orucu bozmaz.

3. Mazmaza ve gargara yapmak, ağızdan alınan spreyler kullanmak, boğaza kaçacak şeyin yutulmamasından emin olunursa, orucu bozmaz. ("Oruç hakkında 70 Mesele" adlı kitaptan özetle alınmıştır.)

Aynı şekilde narkozun bir gün sürmemesi yani fecrin doğuşundan güneşin batışına kadar kaydıyla Ramazan'ın gündüzünde narkozun etkisi altında ameliyat olmakta bir sakınca yoktur.Çünkü bu durumda narkozun hükmü, uykunun hükmü gibidir.

Bu konuda (12425) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.