Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Müslüman olmak istiyor fakat Arapça bilmiyor

Soru

Gayri müslimlerin sorularına yönelik bir takım cevaplarınızı okudum, Allah’ın bir olduğuna, Muhammed’in son peygamber olduğuna ikna oldum. Fakat: İslam dinine nasıl gireceğimi öğrenmek istiyorum?, Arapça bilmediğim halde namazı nasıl kılacağım? Ayrıca adımı değiştirmem gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu günkü soruları ele aldığımda sizin sorunuz beni fevkalde sevindirmiştir. Neden olmasın! Hakkı bilmiş, ikrar etmiş ve İslam’a girmek için bir sonraki aşamayı öğrenmek istiyor. Böyle bir adama gönlümüzü nasıl açmayalım?

Değerli kardeşim! karşılaştığınız tüm problemler basit olup çözümü çok kolaydır. Sorularınızı birer birer ele alalım.

Birincisi: İslam dinine girmen için dilin döndüğü kadar kelimeyi şehadeti telaffuz edip ikrar etmen gerekir. Kelime-i şehadet için Arapçayı tam olarak telaffuz etmen şart değildir. İngilizce harfleriyle şehadet kelimeleri size yazıp göndereceğiz. Yazdığımız ibareyi telaffuz ettikten sonra yıkan, taharetini al ve içinde bulunduğun vakite göre farz namazını kıl.

İkincisi: namaz kılma şeklini biliyorsan –nasıl yapıldığını size öğreteceğiz- namaza hemen başlamanız gerekir. Yaptığınız her hareketin başında Allah’u ekber demelisiniz. Kıyam, rüku, sücud ve iki secde arasında (subhanallah, elhamdulillah, leileheillallah, Allah’u ekber; dersiniz.  Daha sonra sağa ve sola esselamu aleykum dersiniz. Diğer dua ve ayetleri öğreninceye kadar geçici olarak bu şekille namaz kılabilirsiniz.

Üçüncüsü: Adınızı değiştirmeniz şart değildir. Bir çok selef alim ve müslüman tarihçiler Danyal’ın bir peygamber ismi olduğunu söylemektedir.

Allah sizin yardımcınız olsun ve işinizi kolaylaştırsın. Aklınıza gelen her türlü soruya cevap vermeye ve tüm sorunların çözümü için yardım etmeye hazırız.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid