Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Hayızdan önceki kahverengimsi sıvı

Soru

Ben, hâmileliği önleyici spiral kullanıyorum.Bundan dolayı âdet kanının gelmesinden üç gün önce benden kahverengimsi bir sıvı gelmektedir. Bu kahverengimsi sıvı orucumu bozar ve orucumu kaza etmemi gerektirir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Eğer bu kahverengimsi sıvı, âdet kanının gelmesinden önce akan sıvı ise, bu takdirde âdet kanı sayılır. Bu, genel olarak âdetli kadının başına gelen ağrılar ve karın sancısı olarak bilinir.

Âdetten sonraki kahverengimsi sıvıya gelince, bu sıvı kesilinceye kadar beklemelidir. Çünkü âdet kanına bağlı olarak gelen bu kahverengimsi sıvı, âdet kanından sayılır.

Nitekim Âişe -Allah ondan râzı olsun- bu konuda şöyle derdi:

"Beyaz akıntıyı görünceye kadar acele etmeyin."(Doğal Kanlar Risâlesi, s: 59)

Buna göre eğer bu kahverengimsi sıvıyı âdetin öncesinde görürseniz,bu hayız sayılır. Dolayısıyla oruç tutmayı ve namaz kılmayı bırakırsınız. Âdetten temizlendikten sonra orucu kaza edersiniz.