Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Yeminin keffareti niyetiyle oruçluya iftar vermek

Soru

Yeminin keffareti niyetiyle oruçluya iftar vermek câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet. Yeminin keffareti niyetiyle oruçluya iftar vermek câizdir. Fakat oruçlunun zengin değil de yoksul olması şarttır.Çünkü Allah Teâlâ yeminin keffaretinde şöyle buyurmuştur:

لاَ يُؤَاخِذُكُمُ اللّهُ بِاللَّغْوِ فِي أَيْمَانِكُمْ وَلَـكِن يُؤَاخِذُكُم بِمَا عَقَّدتُّمُ الأَيْمَانَ فَكَفَّارَتُهُ إِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاكِينَ مِنْ أَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ أَهْلِيكُمْ أَوْ كِسْوَتُهُمْ أَوْ تَحْرِيرُ رَقَبَةٍ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاَثَةِ أَيَّامٍ ذَلِكَ كَفَّارَةُ أَيْمَانِكُمْ إِذَا حَلَفْتُمْ وَاحْفَظُواْ أَيْمَانَكُمْ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ [ سورة ل المائدة الآية: 89 ]

"(Ey müslümanlar!) Allah, kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz.Fakat bilerek yaptığınız yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutar. (Eğer yeminlerinizi tutmazsanız) bunun keffâreti; âilenize yedirdiğiniz yemeğin orta hallisinden on fakire yedirmek veya onları giydirmek veyahut da bir köle azat etmektir.Kim (bu imkânı) bulamazsa, onun keffareti üç gün oruç tutmaktır.İşte yemin ettiğiniz vakit (tutmadığınız) yeminlerinizin keffareti budur. (Ey müslümanlar! Yeminden kaçınmak veya yemin ettiğinizde yerine getirmek sûretiyle) yeminlerinizi tutun. Allah, size âyetlerini işte böyle açıklıyor; umulur ki şükredersiniz!"

Buna göre yeminin keffaretinde doyurulan kişinin yoksul olması gerekir.

Âyette belirtildiği üzere yeminin keffaretinde on yoksulun doyurulması gerektiğine dikkat etmek gerekir.Bu sebeple bir yoksul on defa doyurulursa, bu keffaret geçerli olmaz.

Bu konuda (el-Muğnî, c: 13, s: 513)'e bakınız.