Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

KUR’AN-I KERİM’İ CEMAAT HALİNDE OKUMANIN HÜKMÜ

Yayınlama tarihi : 24-03-2010

Gösterimler : 16282

Soru

Kur’an-ı Kerim’i camide topluca okumanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu soruda şöyle bir ayrıntı vardır.Eğer, kastedilen; tek ses halinde, hep beraber durulan ve başlanılan bir okuma ise, bu meşru değildir; en hafifiyle mekruhtur. Çünkü Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-’den ve Sahabe-i Kiram'dan -Allah onlardan râzı olsun- böyle bir uygulama vârid olmamıştır. Ancak eğitim maksadıyla olursa, umarız bunda bir beis yoktur.Eğer kastedilen; Kur’an-ı Kerim’i okumak, ezberlemek veya öğrenmek gayesiyle toplanıp, içlerinden birinin okuması ve diğerlerinin dinlemesi veya herkesin, birbirinden bağımsız olarak ayrı ayrı okuması ise, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-’den sabit olduğu üzere, bu meşrudur.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

"Allah’ın evlerinden bir evde toplanıp, Allah’ın kitabını okuyan ve öğrenen bir topluluğun üzerine sükûnet iner, onların etrafını melekler sarar ve onları rahmet kuşatır ve Allah kendi katındakilere onlardan bahseder." (Müslim).

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetva Dâimî Komisyonu Fetvâlarından; c: 4, s:112