Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Tuvalete Kur’an’la birlikte girmek

Soru

Kur’an’la birlikte tuvalete girmenin hükmü nedir? Ayrıca buna Kur’an’ın kayıtlı olduğu kaset/cihaz kıyas edilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Tuvalete Kur’an’la birlikte girmenin haram olduğunu alimler açıkça ifade etmişlerdir. Çünkü bu davranış, Allah’ın kitabına gerekli saygıyı göstermemek olur. Ancak Kur’an’ın çalınması veya onu bir yerde unutmasından endişe ederse tuvalette kendisiyle taşıyabilir. Kasetler/cihazlar ise mushaflar gibi değildir. Çünkü kasetlerde Kur’an yazıları mevcut değildir. Zira kasetlerde belirli titreşimler mevcuttur ve bunlar belirli bir cihazdan geçirilirse ses ortaya çıkıyor. Böylece tuvalete Kur’an kayıtlı olan kaset vb. cihazlarla girilebilir. Ve bu konuda sakınca yoktur. (Şeyh İbn Useymin Rahimehullah, Likaet el Bab el Meftuh, 3/439)

Şeyh İbn Baz Rahimehullah şöyle dedi: Zorunlu bir durum olmadıkça tuvalete Kur’an’la birlikte girmek caiz değildir. Ancak çalınmasından endişe edilirse bu durumda sakınca yoktur. (Mecmu Fetava bin Baz 10/30)