Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Doğduktan hemen sonra ölen çocuk için Akika kurbanı kesilir mi?

Soru

Allah Teâlâ bana bir kız çocuğu verdikten iki saat sonra kız çocuğu öldü.Onun için Akika kurbanı kesmeli miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu kız çocuğu için Akika kurbanı kesmeniz meşrudur. Çünkü delillerin umumî oluşu, buna delâlet etmektedir. Bu delillerden bazıları şunlardır:

1. Selmân b. Âmir ed-Dabbî'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

مَعَ الْغُلَامِ عَقِيقَةٌ، فَأَهْرِيقُوا عَنْهُ دَمًا، وَأَمِيطُوا عَنْهُ الْأَذَى. [رواه البخاري]

"Akikası, yeni doğan çocukla birliktedir. Öyleyse onun adına kan akıtın ve ondan eziyeti giderin (saçını tıraş edin)." (Buhârî; hadis no: 5154)

2. Semura b. Cundub'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

كُلُّ غُلَامٍ مُرْتَهَنٌ بِعَقِيقَتِهِ، تُذْبَحُ عَنْهُ يَوْمَ سَابِعِهِ، وَيُسَمَّى فيِهِ، وَيُـحْلَقُ رَأْسُهُ،. [ رواه الترمذي، والنسائي، وأبو داود صححه الألباني في إرواء الغليل ]

"Yeni doğan her çocuk, akikası karşılığında rehindir (Akikası kesilmeden ölürse, kıyâmet günü anne ve babasına şefaat etmekten men edilir). Akikası doğumunun yedinci gününde kesilir, başı tıraş edilir ve o günde ona isim verilir." (Tirmizî; hadis no: 1522. Nesâî; hadis no:4220. Nesâî; hadis no:2838.Elbânî; "İrvâu'l-Ğalîl";c:4,s:385'te "hadis sahihtir" demiştir.)

Eğer Akika kurbanı için insanları dâvet edip yemekte toplanmanız çocuğun ölümü sebebiyle uygun değil ise, Akika kurbanının etinden sadaka vermeniz, ondan yemeniz ve ondan insanlara hediye vermeniz yeterlidir.