Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Bir kimse, yatsı namazını, akşam namazıyla birleştirerek cem-i takdim olarak kıldığı zaman arkasından Vitir namazını kılabilir

Yayınlama tarihi : 02-04-2013

Gösterimler : 11389

Soru

Ben, yolculuk sebebiyle akşam ve yatsı namazını cem-i takdim olarak kıldığım zaman Vitir namazını ne zaman kılabilirim?
Vitir namazını, yatsı namazından hemen sonra mı kılmalıyım, yoksa yatsı namazı vakti girinceye kadar beklemeli miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Vitir namazını, yatsı namazından hemen sonra kılabilirsin.

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi'nin bir fetvâsında şöyle gelmiştir:

"Yolcunun, hastanın ve yağmurlu bir gecede de mukimin iki namazı birleştirmesi (cem etmesi) meşrû kılınmıştır. Akşam ve yatsı namazının cem-i takdim olarak kıldıktan sonra Vitir namazını kılabilir." ("İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları"; c: 8, s: 144)