Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kadın, bayram namazına çıkması mı daha faziletli? Yoksa evinde kalması mı?

Soru

Genel olarak kadının kendi evinde namaz kılması daha faziletli olduğunu biliyorum. Ancak kadının bayram namazına gitmesi mi daha faziletli? Yoksa evinde kalması mı daha faziletli olduğunu öğrenmek istiyorum?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadının bayram namazına çıkması daha faziletlidir. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bu şekilde emretmiştir.

Ummu Atiye Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: “Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Ramazan ve Kurban bayramlarında tüm genç kızları ve kadınları çıkarmamızı emretti. Adet geçiren kadınlar ise bayrama dua ve hayırlı işlere katılır fakat namaz kılmazlar. Bunun üzerine ey Allah’ın Rasulu! Birimizin elbisesi olmayabilir bu durumda ne yapalım. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem: “ bu durumda kardeşinden ödünç elbise alsın” dedi.

El Hafiz şöyle dedi:

Bu hadis gereğince kadınlar, ister genç olsun ister yaşlı, ister iyi görünümlü olsunlar ister olmasınlar tümünün iki bayrama katılmaları müstehaptır.

Şevkani şöyle dedi:

Bu hadis gereğince; İddet döneminde olan veya dışarıya çıkmasında fitne olan veya mazereti olan kadınlar hariç; bekar, dul, genç, yaşlı, adetli veya sağlıklı olanlar arasında fark gözetmeksizin tüm kadınların bayrama çıkmaları meşru olup teşvik edilmiştir.

Şeyh İbn Useymin’e şöyle soruldu:

Bayram günü kadının çıkması mı daha faziletli yoksa evde kalması mı?

Cevap:

Bayrama çıkması daha faziletlidir. Çünkü Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem kadınların bayram namazına çıkarılmasını emretmiştir. Öyle ki genç kızları ve genelde dışarıya çıkmayan kadınlarında çıkarılmasını emretmiştir. Adet geçiren kadınlar çıkarılır fakat namaz kılınacak yerden uzak dururlar. Çünkü bayram namazı kılınacak yer mescit hükmündedir. Şüphesiz adetli kadının mescitte durması caiz değildir. Fakat mescitten geçebilir veya ihtiyacı olan bir şeyi alabilir. Bunun üzerine şunu diyebiliriz: kadınlar, bayram gününde namaza çıkmaları gerekir, o günde meydana gelen hayır, zikir ve duaya katılırlar. (Mecmu fetava ibn usyemin 16/210)

Şeyh şöyle devam etti: kadınlar koku sürünerek veya açık saçık çıkmamaları gerekir. Böylece hem sünneti işlemiş oldukları gibi fitneden sakınmış olurlar.