Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Tilâvet secdesi için abdestli olmak gerekir mi?

Yayınlama tarihi : 30-11-2014

Gösterimler : 28787

Soru

Bazı insanların, Tilâvet secdesi için abdestli olmanın ve kıbleye yönelmenin şart olmadığını, bazılarının da şart olduğunu söylediklerini görüyoruz.
Bu konuda doğru olan görüş hangisidir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İlim ehlinden kimisi Tilâvet secdesini namaz olarak görmektedir.Dolayısıyla Tilâvet secdesi için abdestli olmanın, kıbleye yönelmenin, secdeye giderken ve başını secdeden kaldırırken Allahu Ekber demenin ve sonunda da selâm vermenin şart olduğunu söylemektedir.

Kimisi de Tilâvet secdesinin ibâdet olduğunu, fakat bunun namaz gibi olmadığını görmektedir.Dolayısıyla Tilâvet secdesi için abdestli olmanın,kıbleye yönelmenin, secdeye giderken ve başını secdeden kaldırırken Allahu Ekber demenin ve sonunda da selâm vermenin şart olmadığını söylemektedir. Doğru olan görüş de budur. Çünkü biz, Tilâvet secdesi için abdestli olmanın ve kıbleye yönelmenin şart olduğuna dâir hiçbir delil bilmiyoruz. Fakat bir kimse, abdestli olur ve kıbleye yönelme imkânını ne zaman bulursa Tilâvet secdesini yerine getirir. Böylelikle âlimler arasındaki bu görüş ayrılığından çıkmış olur.

Muvaffakiyet, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, onun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 7, s: 262