Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Kadının mahremsiz kafile ile birlikte hacca gitmesi

Soru

Ben ailemin tek kızıyım, evliyim ve iki kızım var. Eşimle birlikte Amerika’da yaşıyorum. Bütün akrabalarımız Ortadoğu’da yaşıyorlar. Onun için tek mahremim eşim. O da, bu mesajda zikredemeyeceğim sebeplerden dolayı Amerika dışına yolculuk yapamıyor. Ben Hacca gitmek istiyorum, çünkü buna güç yetirebiliyorum. O halde kafile ile hacca gitmek benim için caiz olur mu?
Eğer olmazsa, İslam’ın rükünlerinden bir rükün olan haccı nasıl yerine getireceğim? Zira benim herhangi bir mahremim yok.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Hac, kadınlara yalnızca güç yetirebilecekleri zaman vacip olur. nitekim bir mahremin bulunması da güç yetirebilmekten sayılır. Eğer kadın onunla birlikte hacca gideceği bir mahremi yoksa kadın şer’i olarak güç yetiremez konumunda olur. Çünkü şeriat, kadına mahremi olmaksızın yolculuk yapmasını yasaklamıştır. Bunun üzerine bir mahrem bulana kadar hac senin üzerine farz değildir. Allah sana, hac yapabileceğin bir mahrem nasip kılıncaya kadar sabret. Sen mazursun ve bu konuda bir günahın yok. Mahrem olmadan kafile ile gitmeye gelince, bu caiz değildir. Çünkü İbn Abbas radiyallahu anhumeRasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle dediğini aktarmaktadır: ‘Kadın mahremi olmaksızın yolculuk etmesin, ve hiçbir erkek de mahremi olmayan bir kadının yanına girmesin.’ Bunun üzerine Bir sahabe dedi ki ey Allah’ın Rasülü ben şu şu orduda cihada çıkmak için kendimi yazdırdım, eşim de hacca gitmek istiyor. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem“Eşinle birlikte git.” Dedi. Buhari 1729

Hadisten anlaşılıyor ki hacılar Medine’den kafileye benzer gruplar halinde çıkıyorlardı. Buna rağmen Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem kadına mahremi olmadan yolculuk yapmasına izin vermemiştir. Allah en iyi bilendir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid