Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

KOCASI CEHENNEMLİK İSE, CENNETLİK OLAN KADININ CENNETTEKİ DURUMU NASIL OLUR?

Soru

Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in hadis-i şeriflerinde -Allah Teâlâ'nın izniyle- cennete girecek müslümanın nâil olacağı sevap ve nimetler hakkında pek çok deliller zikredilmiştir. Burada özellikle hurîleri belirtmek istiyorum. Buna ilâve olarak hanımı mü'mine ve sâliha bir kadın ise, Allah Teâlâ, müslüman erkeği hanımıyla biraraya getirecektir. Benim sorum: Mü'mine ve sâliha bir kadın cennete girdiği zaman, özellikle de kocası sâlih birisi değil de cehennemlik ise -bundan Allah Teâlâ'ya sığınırız-, bu kadını ne beklemektedir (bu kadının durumu ne olacaktır)?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Allah Teâlâ'dan, âile halkımız ve sevdiklerimizle birlikte bizi ve sizi cennet ehlinden kılmasını dileriz.

Bir kadın kocası ile birlikte cennete girdiği zaman, cennette de kocasının hanımı olacaktır.Fakat kadının kocası cehennemlik ise veya bir kız dünyada evlenmeden ölmüş ve cennete girmiş ise, cennet ehlinin erkeklerinden birisiyle evlenecektir.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin-:

"Bir kadın, cennet ehlinden olmuş ve dünyada evlenmemiş ise veya evlenmiş fakat kocası cennete girememiş ise, bu kadının kocası kim olacaktır?" diye sorulmuş, o da bu soruya şöyle cevap vermiştir:

"Bunun delili, Allah Teâlâ'nın şu sözleridir:

وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَشْتَهِي أَنْفُسُكُمْ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَدَّعُونَ[ سورة فصلت الآية: ٣١ ]

"(Melekler onlara şöyle derler:) Dünya hayatında da, âhirette de sizin dostunuz (koruyucularınız, yardımcılarınız) biziz. Orada (cennette) canınızın çektiği ve istediğiniz her şey, (affı, merhameti ve ihsanı bol olan Allah tarafından) bir ikram olarak sizindir." (Fussilet Sûresi: 31)

وَفِيهَا مَا تَشْتَهِيهِ الأَنْفُسُ وَتَلَذُّ الأَعْيُنُ وَأَنْتُمْ فِيهَا خَالِدُونَ [ سورة الزخرف الآية: ٧١ ]

"Onlara (îmân edenlere cennette) altın tepsiler ve kadehler dolaştırılır. Orada canlarının istediği ve gözlerinin hoşlandığı her şey vardır. (Onlara şöyle denilir:) Sizler, orada ebedî kalıcısınız." (Zuhruf Sûresi: 71)

Bir kadın cennet ehlinden olmuş ve dünyada evlenmemiş ise veyahut da kocası cennet ehlinden olamamış ise, cennete girdiği zaman, orada cennet ehlinden olup dünyada evlenmemiş ve cennette hurîlerden eşleri olan erkeklerden birisiyle evlenir. Dünya hayatında evlenmemiş erkekler, canları çektiği zaman dünya ehlinden cennetlik kadınlardan diledikleri ile evlenebilirler.

Aynı şekilde bir kadın cennete girmiş ve dünyada da evlenmemiş ise veya dünyada evlenmiş fakat kocası kendisiyle birlikte cennete girememiş 'se, canı çektiği zaman cennet ehlinden bir erkekle evlenebilir.Fussilet Sûresi: 31. âyet ile Zuhruf Sûresi: 71. âyetin gösterdiği üzere, -erkeğin olduğu gibi-, cennete giren kadının da canının çekmesi gerekir."

( Mecmûu Fetâvâ İbn-i Useymîn, cilt: 2, sayfa: 52 )

Yine de en iyisini Allah Teâlâ bilir.