Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Teravih sevabını kazanmak için namazın tümünü imamla tamamlamak gerekir mi?

Soru

Bir hoca, me’mumun imamla teravih namazının tümünü kılmadığı müddetçe iki veya dört rekat ile teravih namazının sevabını alamayacağını söyledi. Bu doğru mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Şüphesiz bu hatalı bir sözdür. Hiç kimse şeriatta olmayan bir şeyi iddia etmeye hakkı yoktur. Yüce Allah kendisin adına bilgisizce bir şeyin söylenmesini haram kılmıştır: “De ki: “Rabbim ancak, açık ve gizli çirkin işleri, günahı, haksız saldırıyı, hakkında hiçbir delil indirmediği herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmanızı ve Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.” Araf/33

Her kim namaz bitinceye kadar imamıyla namaz kılmaya devam ederse ona gece kıyamı sevabı yazılır. Zira Ebu Zer Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Her kim imam mescitten çıkıncaya kadar namaza durursa ona gecenin kıyam namazı yazılır” Tirmizi 806, Ebu Davud 1375, Nesai 1605, İbn Mace 1327.

Söz konusu kıyam namazı sevabını ancak imamıyla birlikte namazın tümünde ittiba eden kişi alır. Ancak elinden geldiği kadar imamıyla namaz kılan kişi kıldığı kadar sevap alır. Fakat gece kıyamı sevabını almaz. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Her kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun karşılığını görecektir.” Zilzal 7-8

Belki imam sana bunu demek istemiştir fakat tabirde hata yapmıştır. Veya siz imamın maksadını anlamamışsınızdır.