Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Arı veya akrep sokması orucu bozan şeylerden midir?

Soru

Arı veya akrep sokmasının, orucu bozan şeylerden olup-olmadığını sormak istiyorum

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Arı veya akrep sokmasının, orucu bozan şeylerden olduğunu söyleyen hiçbir ilim ehli bilmiyoruz. Arı ve akrep, zehirini insanın bedenine bırakırlar. İnsan ise onların sokmasından sakınmaya çalışırlar.

Orucu bozan şeylerin hepsinde oruçlunun orucunun bozulması için onları kendi isteğiyle yapmış olması şarttır.

Zorla veya istemeyerek yapmış ise, -tıpkı uçan bir sineğin boğazına kaçması ve oruçlunun da onu yutması gibi- bu, orucu bozmaz.

İnsanın cildine ve adelesine yapılan iğnenin orucu bozmadığı konusunda günümüz âlimleri arasında hiçbir ihtilaf yoktur.

Aslolan; orucun bozulduğunu gösteren bir delil olmadıkça orucun sahih olduğudur. Bu iğneler ise, ne yeme, ne de içme anlamındadır. Bu sebeple ilaç amacıyla yapılan iğneler, orucu bozmadığına göre, akrep ve arı sokmasının orucu bozmaması ondan önce gelir.

Nitekim (38023) nolu sorunun cevabında orucu bozan şeyler detaylı bir şekilde gelmişti. Bu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Tıbbî ilaçların ve maddelerin oruca etkisi konusunda (2299) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.