Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kozmetik ürünleri satmanın hükmü

Soru

Ev dışında erkeklerin göreceği şeklinde parfüm, aksesuar, kozmetik veya kıyafet kullanan kadınlara ürün satmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu ürünlerin satışı hususunda birkaç detay mevcuttur.

a-Dışarıda haram bir şekilde kullanacağını bildiğin kimseye ürünleri satman caiz değildir.

b-Mübah süslenme amacıyla kullanan kimseye satman caizdir.

c-Müşterinin nasıl ve zaman kullanacağını bilmiyorsan ürünleri satman caizdir.

Daimi Fetva Kurulu’an şöyle soruldu:

Dışarıda erkeklere karşı giyineceği bilinen kadınlara, süs ve takı aksesuarları satmanın hükmü nedir?

Cevap: Satıcı, bir ürünün Allah’ın haram kıldığı bir hususta kullanacağını bilirse onu satması caiz değildir. Zira bu konuda günah için vesile olmak ve yardımlaşmak mevcuttur. Fakat kadın kendi kocası için kullanacağını veya ne amaçla kullanacağını bilmiyorsa satmasında bir sakınca yoktur.

(Daimi Fetva Kurulu 13/67)