Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Bir kimse sadece umre için ihrama girdikten sonra hac için de Mekke'den ihrama girebilir mi?

Soru

Bir müslüman, sadece umre edâ edebilir mi? Çünkü bu kimse, mikat yerini geçtikten sonra Mekke'de kalacak, sonra da hac farîzasını edâ edecektir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet. Mikattan sadece umre için ihrama girmesi câizdir.Umreyi bitirdikten sonra hac için Zilhicce'nin 8. günü Mekke'de bulunduğu yerden ihrama girinceye kadar Mekke'de kalır. Buna temettu' haccı denir.Çünkü bu kimse aynı yolculuk içinde hem umre, hem de haccı edâ etmiş ve umre ve hac arasında ihramdan çıkmıştır.

Temettu' haccı; insanın, Şevval, Zilkâde ve Zilhicce ayının ilk günü olan hac aylarında umre yapması, daha sonra da aynı yıl içinde hac yapmasıdır.

Temettu' hacısının, Mekke'de bir kurban kesmesi ve onu oradaki fakirlere dağıtması gerekir.Eğer kesecek parayı bulamazsa, 3 günü hac sırasında, 7 günü de ülkesine veya beldesine döndükten sonra olmak üzere toplam 10 gün oruç tutması gerekir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلهِ فَإِنْ أُحْصِرْتُمْ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ وَلاَ تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِّن رَّأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِّن صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ فَإِذَا أَمِنتُمْ فَمَن تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ إِلَى الْحَجِّ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاثَةِ أَيَّامٍ فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ إِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذَلِكَ لِمَن لَّمْ يَكُنْ أَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ [ سورة البقرة الآية: ١٩٦]

"Hac ve umreyi tam olarak Allah için yapın. (Hac ve umre için ihrama girdikten sonra herhangi bir engel ile hac ve umreden) eğer engellenecek olursanız, kolayınıza gelen kurbanı kesin.Kurban yerine varıncaya kadar, başlarınızı tıraş etmeyin.Kim, içinizden hasta olursa veya başında bir eziyet bulunursa; ona oruçtan, sadakadan veya kurbandan fidye. (Hastalık veya yol emniyeti olmaması gibi sebeplerle haccınızın engellenmesinden) emin olduğunuzda, hacca kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmesi gerekir. Ama bulamazsa, hac günlerinde üç; döndüğünüz vakit yedi gün olmak üzere tam on gün oruç tutar. Bu; âilesi Mescid-i Haram'da oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah, azabı pek şiddetli olandır." (Bakara Sûresi: 196)

İnsanın ifrad haccı yapması da câizdir.Buna göre insan, mikat yerinden sadece hacca niyet ederek ihrama girer, umreye niyet etmez. Zilhicce'nin 8. gününe kadar ihramda kalmaya devam eder, daha sonra (Arafat'ta vakfe yapmak, Müzdelife'de gecelemek, Akabe cemresine 7 taş atmak ve traş olmak gibi hac ile ilgili amelleri tamamlayıncaya kadar ihramda kalır.) böylelikle hac menâsikini tamamlar.İfrad hacısının kurban kesmesi gerekmez.

Aynı şekilde insanın, kıran haccı yapması da câizdir.Buna göre insan, mikat yerinden hem umreye, hem de hacca birlikte niyet ederek ihrama girer, Mekke'ye ulaştığında Beytullah'ı tavaf eder, Safâ ile Merve arasında sa'y yapar, fakat ihramdan çıkmaz.Aksine (Arafat'ta vakfe yapmak, Müzdelife'de gecelemek, Akabe cemresine 7 taş atmak ve traş olmak gibi) hac ile ilgili amelleri tamamlayıncaya kadar ihramda kalır.Kıran hacısının da, temettu' hacısı gibi bir kurban kesmesi gerekir.

Bu üç hac türünün hepsi de câizdir. Fakat en fazîletlisi, temettu' haccıdır.

Nitekim bunun açıklaması, (31822) ve (27090 ) nolu soruların cevaplarında geçmişti.