Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Aşırı sıcaklar ve yaralıları tedavi etmek için orucu bozmanın hükmü

Soru

Ben, Sivil Savunma'da çalışıyorum. Bir insan, Ramazan'da yaralılara ilk yardımı yaparken aşırı susadığını hissederse, orucunu bozması câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bu durumda orucu bozmakta bir sakınca yoktur. Fakat zarûrî haller olmadıkça orucunuzu bozmamanız daha fazîletlidir. Eğer orucunuzu bozarsanız, daha sonra o günü kaza edersiniz. Ancak bir insan orucunu tutmaya güç yetiriyorsa, orucunu bozması câiz değildir. Fakat kaza uzak bir yerde ve yakıcı sıcakların olduğu yaz mevsiminde meydana gelmişse, sen de yaralıyı kurtarmak veya yangını söndürmek için oraya gitmişsen ve susadığını hissetmişsen ve bu olay sebebiyle de etkilenmişsen, inşaallah orucunu bozmanda bir sakınca yoktur. Çünkü Allah -azze ve celle- şöyle buyurmaktadır:

فَاتَّقُوا اللهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ... [ سورة التغابن من الآية: 16 ]

"(Ey mü’minler!) O halde gücünüz yettiği kadarıyla Allah’tan korkun (Allah’tan korkmada güç ve takatinizi harcayın)." (Teğâbun Sûresi: 16)

Allah Teâlâ yine şöyle buyurmaktadir?

لاَ يُكَلِّفُ اللهَ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا...[ سورة البقرة من الآية: 286 ]

"Allah, bir kimseye gücünün üzerinde yük yüklemez."(Bakara Sûresi: 286)

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِذَا أَمَرْتُكُمْ بِأَمْرٍ فَأْتُوا مِنْهُ مَا اسْتَطَعْتُمْ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Size, bir şeyi yerine getirmenizi emrettiğim zaman, ondan gücünüz yettiği kadarını yerine getirin." (Buhârî; hadis no: 7288. Müslim; hadis no: 1337)

Bu hüküm, sefer mesafesi bir uzaklıkta olmayan bir durum içindir. Eğer durum, sefer mesafesine ulaşmışsa, orucu bozmak, mutlak (şartsız) olarak câizdir."

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak: Abdullah b. Humeyd'in Fetvâları, s: 171