Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Ramazan'da kendisinden kan gelen hâmile kadının orucu bozulur mu?

Soru

Ben, hâmileyim ve Ramazan'ın gündüzünde benden kan akıntısı gelmeye başladı. Bunun üzerine bayan doktora gittim. Rahim muayenesi yaptı. Sonra hâmileliği tesbit etmek için bana bir iğne yaptı ve benden tahlil için kan örneği aldı.
Buna göre orucum sahih midir, yoksa bu yapılanlardan birisinin etkisiyle orucum bozuldu mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Rahim muayenesi olmak, hâmileliği tesbit etmek için iğne yaptırmak ve tahlil için kan örneği aldırmak gibi soruda zikredilen şeyler, orucu bozmaz. Çünkü bunlar, ne naslarda (hadislerde) zikredilen orucu bozan şeylerdendir, ne de orucu bozan şeyler anlamına gelir. Dolayısıyla bunlar, orucu bozan şeyler sınıfına girmez.

Kan akıntısına gelince, hâmileden kan geldiği zaman bu kan, hayız kanı sayılır mı, sayılmaz mı, bu konuda âlimler görüş ayrılığına düşmüşlerdir.

(23400) nolu sorunun cevabında, kadının (hâmilelikten önceki zamanlarda olduğu gibi) her ayda ve hayız günleri sayısınca devamlı gelmesi şartıyla bu kanın, hayız kanı sayılacağı açıklanmıştı.

Eğer bu kan akıntısı, hayız günlerinin dışındaki günlerde gelirse veya hayız kanı bir ay kesildikten sonra bir sonraki ayda kan gelmeye başlarsa, bu takdirde bu kan, hayız kanı sayılmaz ve oruca bir zararı olmaz. Allah'ın izniyle orucunuz sahihtir.