Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Büyük ve küçük abdesti kendisini sıkıştıran kimsenin namaz kılmasının hükmü

Yayınlama tarihi : 31-12-2013

Gösterimler : 6402

Soru

Bazen namazdan önce büyük abdestim beni sıkıştırırken namazımı kılıyorum. Fakat namaz sırasında büyük abdestim beni sıkıştırmıyor. Bu durumda namazım kabul olunur mu?
Bazen de bunun aksi bir durum meydana gelmektedir. Bu durumda da namazım kabul olunur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bir kimsenin, büyük veya küçük abdesti kendisini sıkıştırırken namaza girmesi (başlaması) câiz değildir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

لاَ صَلاَةَ بِحَضْرَةِ الطَّعَامِ وَلاَ وَهُوَ يُدَافِعُهُ الأَخْبَثَانِ. [ رواه مسلم ]

"Yemek hazır olunca, büyük ve küçük abdest sıkıştırınca namaz yoktur (kılınmaz)." (Müslim)

Bunun hikmeti -Allah Teâla en iyisini bilir-; bu durumun, namazda huşûa engel olmasıdır. Ancak bir kimse bu durumda namaz kılarsa, namazı sahihtir. Fakat yukarıda zikredilen hadis gereği, namazı kâmil olmayıp eksiktir. Ancak namazını iâde etmesine gerek yoktur.

Eğer büyük veya küçük abdest seni sıkıştırmıyorken namaza girer de namaz sırasında seni sıkıştırırsa ve bu durum senin namazını tamamlamana engel olmazsa, bu takdirde namazın sahihtir, mekruh değildir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin."

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 7, s: 28