Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Yahudi Ve Hristiyanların Kestiklerinden Yemek

Soru

Yenilebilir bir hayvanı keserken besmele çekmenin gerekli olduğunu ve üzerinde Allah'ın adı anılmadan kesilenleri yemenin caiz olmadığını biliyorum. Ancak bazen Müslüman, gayrimüslim olan bir ülkeye seyahat etmek ve orada bir süre kalmak zorunda kalıyor. Bu süre zarfında et yemekten tamamen uzak durulmalı mıdır, yoksa et yerken besmele çekilmesi yeterli midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Alimlerin tercihli görüşüne göre; kesilen hayvanın helal olması için besmele çekmek şarttır. Bu şart unutkanlık veya cehaletle düşmez.

İkincisi:

Ehli Kitap olan Yahudi veya Hristiyanların kestikleri, iki şartla helal olur:

Birincisi: Hayvanı bir Müslümanın kestiği gibi boğazını ve yemek borusunu kesip kanını akıtacak şekilde kesmesi. Şayet hayvanı boğarak, elektrik vererek veya suda boğarak öldürürse helal olmaz. Bunu bir Müslüman dahi yaparsa kurbanı helal olmaz.

İkincisi: Üzerinde Allah’ın ismi dışında bir isim anılmaması. Yani Mesih'in veya başkasının adı anılmaması. Yüce Allah şöyle dedi:

“Üzerine Allah’ın adı anılmayanlardan (hayvan) yemeyin. Çünkü bu şekilde davranış fasıklıktır. Bir de şeytanlar kendi dostlarına sizinle mücadele etmeleri için mutlaka fısıldarlar. Onlara boyun eğerseniz şüphesiz siz de Allah’a ortak koşmuş olursunuz.” (Enam 121)

Haram olanları da şöyle belirtmiştir:

“O, size ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olanı (hayvan) kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla (ölmeyecek oranda) yiyebilir, ona bir günah yoktur. Gerçekten Allah; bağışlayandır, esirgeyendir.” (Bakara 173)

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

Burada kastedilen, kesilirken Allah'tan başkasının adının anılmasıdır; örneğin "Mesih'in adıyla", "Muhammed'in adıyla" veya "Cebrail'in adıyla" veya “Lat’ın ismiyle” … (Bakara Suresi Tefsirinden alıntıdır.)

Haramlık şunları içerir: İsa'ya veya Venüs'e kurban olarak kesilenler, üzerine Allah’tan başka bir isim anılmamış olsa bile, bu da haramdır.

Şeyhulislam -Allah ona rahmet etsin- şöyle buyurmuştur: "Kitap Ehlinin bayramlarında kestikleri ve Allah'tan başkasına yakınlaşmak için kestikleri kurbanlar, tıpkı Müslümanların Allah’a yaklaşmak ve rızasını kazanmak amacıyla bayramlarda kestikleri kurbanlar gibidir. Aynı şekilde bazıları İsa ve Venüs'e kurban kesenler mevcuttur. Bununla ilgili Ahmed'in rivayetinde iki rivayet vardır ki bunlardan en meşhuru şudur: “Yüce Allah’tan başka kimsenin ismi anılmasa bile onu yemek caiz değildir.” Konuyla ilgili yasağı Aişe ve Abdullah bin Ömer’den (r.a) rivayet etmiştir. (İktida el Sirat el Mustakim 1/251)

Üçüncüsü:

Bir Müslüman veya ehli kitap bir hayvanı kesiyor ancak Allah’ın ismini zikredip zikretmediği bilinmiyorsa onu yemek caiz olur ve yiyen kişi besmele çeker.

Aişe’den (r.a) rivayet edildiğine göre bir topluluk: Ey Allah’ın Rasulü! Bazı kişiler bize et getirir ancak et kesilirken Allah’ın ismi zikredilip zikredilmediğini bilmiyoruz? (Bu durumda ne yapalım?) Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Allah’ın ismini anın ve yiyin.” (Buhari 2057)

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

Müslüman veya ehli kitap mensubuna kurbanı nasıl kestiği ya da Allah’ı zikredip zikretmediği hususu sorulması gerekli değildir hatta sorulmaması gerekir. Zira bu dinde aşırılıktır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Yahudilerin kestiklerinden yemiş ve onlara sormamıştır. Yukarıda zikredilen Aişe’nin (r.a) hadisi bu konuda delildir. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem “Allah’ın ismini anın ve yiyin demiştir” Aişe (r.a) şöyle dedi: Soran kişiler İslam’a yeni girmiş kişilerdi. Buna rağmen Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem onlara sormadan yemelerini emretmiştir.

Dördüncüsü:

Yukarıda verilen bilgilere dayanarak her kim Müslüman olmayan bir ülkeye seyahat ederse ve orada kasaplık yapanların çoğunluğu Hıristiyanlar veya Yahudiler ise onların kestiklerinden yemesi caizdir denebilir. Şayet hayvanlar şoklama yöntemiyle veya Allah’ın adı dışında bir isim anılarak kesilmişse bu durumda kesilenleri yemek caiz değildir. Şayet kesen kişi putperest veya komünist ise onu kestiği hayvan yenmez.

Kesilen hayvan haram olduğundan dolayı balık, baklagiller vb. şeyleri yemek gibi hayatını kurtaracak bir şey bulunduğu sürece zaruret bahanesiyle o etlerden yemek caiz değildir.

Şeyh Abdul-Rahman al-Barrak, şöyle dedi: “Küfür beldelerinde sunulan et türleri şunlardır:

Balıklar, her hâlükârda caizdir. Çünkü onun helal olması, onun kesilmesine veya Allah’ın adının zikredilmesine bağlı değildir.

Diğer türlere gelince ister şirket ister şahıs olsun et üretenler, Kitap Ehlinden Yahudi veya Hristiyan iseler ve onların yönteminde hayvanı elektrikle şoklayarak, boğarak veya Batı'da bilindiği üzere hayvanın kafasına vurarak öldürdükleri bilinmiyorsa; et helaldir." Yüce Allah şöyle dedi: “Bugün size temiz olan şeyler helal kılındı. (Kendilerine) Kitap verilenlerin yemeği size helal, sizin de yemeğiniz onlara helaldir.” (Maide 5)

Şayet hayvanı bu yöntemlerle öldürüyorlarsa onların kestiklerini yemek haram olur. Ve ayette belirtilen “boğulmuş ve kafasına vurulmuş” haram etlerden sayılır.  Şayet et üretenler ehli kitap değillerse ürettikleri etlerden yemek haramdır. Yüce Allah şöyle dedi: “Üzerine Allah adı anılmayanlardan (hayvan) yemeyin. Çünkü bu şekilde davranmak fasıklıktır.” (Enam 121)

Müslüman’a düşen görev, açık olan haramdan sakınması ve şüphelerden uzaklaşmasıdır. Böylece dinini muhafaza etmiş ve bedenini haramla beslemekten korumuş olur