Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Elinde bir miktar parası var ama bu parayla araba satın alırsa hac yapamayacak

Soru

Ben, artık -Allah'a hamdolsun- hac yapacak güce sahip oldum. Fakat ben, araba satın almak istiyorum. Benim (bu durumda) araba satın almam câiz midir? Bilindiği gibi eğer araba satın alırsam, bu durum hac yapmamı geciktirebilir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Eğer senin arabaya ihtiyacın varsa, -haccı edâ etmeni geciktirecek olsa bile- araba satın almanda bir sakınca yoktur.Çünkü haccın farz olmasının şartlarından birisi de, hac yapacak kimsenin mâli yönden gücünün yetmesi gerekir. Mâli güçten kasıt; insanın aslî ihtiyaçlarından arta kalan mala sahip olmasıdır.Aslî ihtiyaçlardan birisi de, insanın bindiği arabadır.Eğer kendi durumuna uygunsa, övünmek amacıyla ve başkasını taklit etmemek için ise ve satın alacağı arabanın değeri çok pahalı değil ise, araba satın almasında bir sakınca yoktur.

Haccın şartlarını öğrenmek için (41957) nolu sorunun cevabına bakınız.

Yok eğer arabaya ihtiyacınız yoksa, bu takdirde haccı, araba satın almaya tercih etmeniz gerekir.

Allah Teâlâ'dan size bol bol ve helal, bereketli rızık vermesini dileriz.