Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Müslüman kardeşiyle (cemaat ecri kazansın diye) yasak vakitte farz namazı kılmalı mıdır?

Yayınlama tarihi : 12-12-2012

Gösterimler : 13892

Soru

Namaz kılmamış bir kimse, cemaat sevabı alması için benden kendisiyle birlikte namaz kılmamı isterse ve bu vakit de sabah veya ikindi namazından sonraki kerâhet vakti ise, ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Cemaat namazını kaçıran ve kendisiyle birlikte namaz kılacak birisini bulamayan kimseye iyilikte bulunarak yasak vakitte yeniden cemaatle namaz kılmakta bir sakınca yoktur. Çünkü bu namaz, mutlak bir nâfile namaz değildir. Aksine bir sebebe bağlı olan bir namazdır.Namaz, bir sebebe bağlı ise, âlimlerin iki görüşünden en doğru olanına göre, yasak vakitte kılınması câizdir.

Burada yeniden cemaatle namaz kılmanın meşrû olduğuna şu hadis delâlet etmiştir:

Ebu Saîd'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

أَنَّ رَجُلًا جَاءَ وَقَدْ صَلَّى النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ، فَقَالَ : أَلَا رَجُلٌ يَتَصَدَّقُ عَلَى هَذَا فَيُصَلِّيَ مَعَهُ؟ [ رواه أحمد وأبو داود والترمذي ]

"Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-namazı kılıp bitirdikten sonra bir adam gelip namaza durdu.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-:

- Şununla namaza durup ona tasaddukta bulunacak kimse yok mu? buyurdu." (Ahmed, Ebu Davud ve Tirmizî)

Başka bir rivâyet ise şöyledir:

أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَبْصَرَ رَجُلًا يُصَلِّي وَحْدَهُ فَقَالَ : أَلَا رَجُلٌ يَتَصَدَّقُ عَلَى هَذَا فَيُصَلِّيَ مَعَهُ ؟ [ رواه أبو داود صححه الألباني في صحيح أبي داود ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- tek başına namaz kılan bir adam gördü.Bunun üzerine şöyle buyurdu:

-Şu adama onunla beraber namaz kılarak tasaddukta bulunacak (sadaka verecek) bir adam yok mu?" (Ebu Davud rivâyet etmiş, Elbânî de "Sahih-i Ebî Dâvud"da hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in:

لَا صَلاةَ بَعدَ الصّبْحِ حَتَّى تَرْتَفِعَ الشَّمْسُ، وَلاَ صَلاَةَ بَعْدَ الْعَصْرِ حَتَى تَغِيبَ الشَّمْسُ.

"Güneş (doğduktan sonra bir mızrak boyu) yükselinceye kadar sabah namazından sonra namaz yoktur (kılınmaz).Güneş batıncaya kadar ikindi namazından sonra namaz yoktur (kılınmaz)."

Sözü hakkında, bu nehiy (namaz kılınmaması) genel midir, yoksa değil midir? Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Bu nehiy, genel değildir. Aksine bazı durumlar, bu genelin hükmün dışındadır.

Bunlardan bazıları: Yeniden cemaatle namazın kılınması.

Örneğin bir insan, sabah namazını bir mescitte kıldıktan sonra başka bir mescide gider de orada insanları namaz kılıyorlarken bulursa, onlarla birlikte kendisi de namaz kılar.Bundan dolayı kendisine bir günah ve nehiy yoktur.

Bunun delili:Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- birgün Mina'da sabah namazını kıldıktan sonra kendisiyle beraber namaz kılmayıp (bir kenarda) oturan iki adamı görünce:

-Sizi bizimle namaz kılmaktan men eden şey nedir? diye sordu.

O iki adam:

-Biz, evimizde namazımızı kıldık, dediler.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- o ikisine:

- Evinizde namazınızı kılıp da mescide geldiğinizde cemaatle namaz kılınıyorsa, onlarla yine namaz kılın. O namaz (ikincisi) sizin için nafile olur."

Bu olay, sabah namazından sonra idi..." ("Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Useymîn"; c: 14, s: 344)