Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Taksitle hisse senedi alan kimse zekatını nasıl verir

Soru

Taksitle hisse senetleri aldım, hisselerin şu anki değerine göre mi zekat vermem gerekir? Yoksa hisselerin borcunu düşürmem mi lazım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Her kim hisseleri ticaret amacıyla satın alırsa onun üzerinden bir sene geçmesiyle zekatını vermekle mükelleftir. Piyasa fiyatına göre değerlendirip %2.5 tutarını zekat olarak verir.

Her kim hisse senetleri ticaret değilde bir yatırım ve birikim niyetiyle satın alırsa sadece kar ettiği tutardan zekat verir. Hissenin tutarına denk gelen paradan zekat verir. Daha detaylı bilgi için  (69912) nolu sorunun cevabına bakınız.

İkincisi:

Bir sene geçmesine rağmen hisse senedinin bazı taksitleri ödenmemişse de taksitler itibar edilmeden hisse senedinin zekatı çıkarılır. Çünkü alimlerin tercihli görüşüne göre borç, zekatı etkilemez. İmam Şafii bu görüştedir. (el Mecmu 5/317, Nihayet el Muhtac 3/133)

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi: Gördüğüm tercihli görüşe göre zekat mutlak olarak vacip olmasıdır. Borçtan dolayı nisap miktarı tamamlanmasa da zekat verilir. Fakat üzerinden bir sene geçmeden ödemesi gereken borç varsa bunu ödemek gerekir. Daha sonra kalan tutardan zekat verilir. (el Şerhul mumti 6/39)