Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Bayram Namazı Kılınan Yere Gelen İçin Meşru Olan Şeyler

Soru

Bayram namazına gelenlerden bazılarının iki rekât namaz kıldıklarını gördüm. Bazılarının ise "Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd"  ) diyerek tekbir getirdiklerini gördüm. Ricam bu durumlarda meşru olan şeyleri açıklamanızdır. Ayrıca bayram namazını camii de kılmak ile bayram namazı kılınan yerler (Musalla)da kılmak arasında fark var mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bayram namazı kılınan yere bayram namazı ve ya yağmur namazı için gelen kimse için sünnet olan odur ki; tahıyyetul mescid namazı kılmadan oturmasıdır. Resulullah sallallahu aleyhi vesellem’in bayram namazı kılınan yerde tahiyyetul mescid namazı kıldığı rivayet edilmemiştir. Bildiğimiz kadarıyla Sahabeler’inRadiyallahuanhum bayram namazı kılınan yerde tahiyyetul mescid namazı kıldığı rivayet edilmemiştir. Ancak camii/Mescid te kılınacaksa tahıyyetul mescid namazı kılınabilir. Çünkü Resulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: ‘Biriniz mescide girdiğinde iki rekât namaz kılmadan oturmasın.’

Buhari, Muslim

Oturup namazı bekleyen kimsenin çokça tehlil ve tekbir getirmesi meşrudur. Çünkü tehlil ve tekbir getirmek o günün sembolüdür. Aynı şekilde hutbe bitene kadar mescidin içindeki ve dışındaki herkes için tehlil ve tekbir getirmek sünnettir.Kur’an okuyanlar için beis yoktur. Muvaffakiyet Allah’tandır.

Kaynak: Abdulaziz bin baz’ın Mecmu el fetava kitabı C. 13 S. 13