Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Namazdan sonra "Lâ ilâhe illallah" derken şehâdet parmağını kaldırmak

Yayınlama tarihi : 16-01-2013

Gösterimler : 10694

Soru

Namazdan sonra "Subhanallah", "Elhamdulillah" ve "Allahu Ekber" dedikten sonra Lâ ilâhe illahu vadehû lâ şerîke leh..." derken şehâdet parmağını kaldırmak, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünnetinde sâbit midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Tesbih (Subhanallah), Tahmîd (Elhamdulillah), Tekbir (Allahu Ekber) ve Tehlîl (Lâ ilâhe illallahu vahdehû lâ şerîke leh.Lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve alâ kulli şey'in kadîr..." demek, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olan hem sözlü, hem de fiilî bir sünnettir. Bu zikirde büyük sevap ve ecir vardır.

Nitekim Ebu Hureyre'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunan hadiste, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyrumuştur:

مَنْ سَبَّحَ اللَّهَ فِي دُبُرِ كُلِّ صَلَاةٍ ثَلَاثًا وَثَلَاثِينَ، وَحَمِدَ اللَّهَ ثَلَاثًا وَثَلَاثِينَ، وَكَبَّرَ اللَّهَ ثَلَاثًا وَثَلَاثِينَ، فَتْلِكَ تِسْعَةٌ وَتِسْعُونَ، وَقَالَ تَمَامَ الْمِائَةِ: لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، غُفِرَتْ خَطَايَاهُ وَإِنْ كَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ. [ رواه مسلم ]

"Kim, her (farz) namazın ardından (selâmdan sonra) 33 defa Allah'ı tesbih ederse (Subhanallah derse), 33 defa Allah'a hamd ederse (Elhamdulillah derse), 33 defa Tekbir getirirse (Allahu Ekber derse), -ki bunların tamamı 99 eder- yüzüncüsünde Lâ ilâhe illallahu vahdehû lâ şerîke leh. Lehu'l mulku ve lehu'l hamdu ve huve alâ kulli şey'in kadîr, derse, günahları denizin köpüğü kadar olsa bile bağışlanır." (Müslim; hadis no: 597)

Adı geçen yerde şehâdet parmağını kaldırmaya gelince, sünnette bunun sâbit olduğuna dâir bir şeyin olduğunu bilmiyoruz.