Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kur’an-ı Kerim’in Hakkıyla Yemin Etmek

Soru

Kur’an-ı Kerim’in Hakkıyla Yemin Etmenin Hükmü Nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kur’an-ın hakkıyla yemin etmek doğru değil. Çünkü Kur’an-ın hakkı, onu yüceltmemizdir. Allah’ın kelamı olduğuna dair iman etmemizdir. Tüm bunlar davranışlarımızdandır. Yaratılmış olan bir şeyle yemin edilmez. Yemin etmek ancak Allah ve isimleri ve sıfatlarıyla olur. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Her kim yemin etmek isterse Allah’a yemin etsin veya sussun” Muvvaffakiyet Allah’tandır.

(Şeyh Abdulaziz bin Abdullah bin Baz.. Şeyh Abdurrazzak Afifi.. Şeyh Abdullah bin Ğadyan.. Şeyh Abdullah bin Kaud.) (Daimi Fetva Kurulu Fetvaları 24/363)