Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Cari banka hesabına gelen hediyeler.

Soru

Bankada vadesiz cari bir hesabım var içinde param yatıyor, banka bazen bana parfüm gibi hediyeler göndermektedir. Banka bu uygulamayı bankada hesabında fazla para olanlar için yapmaktadır bu hediyelerin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cari hesabta yatan para borçtur. Tüm alimler yarar sağlayan her borç faiz olduğuna dair ittifak etmişlerdir. Bazı sahabelerden gelen rivayetlerde: “Borç alan borç verene verdiği hediye faizdir” denilmektedir.Buhari 3814

Abdullah bin Selam Radiyallahu anhu şöyle dedi: “Şayet bir adamdan alacağın bir borç varsa, adam sana bir yük saman, veya arpa, veya yem verirse onu alma çünkü o faizdir.

Böylece bankanın müşterisine verdiği hediye hesapta yatan borç karşılığındadır bu nedenle faiz sayılmaktadır.

Dr. Muhammed bin Saad el Asimi hediyeni hükmünden sorulduğunda şöyle cevap vermiştir: “Cari hesaba gelen hediye şüphesiz faizdir, çünkü cari hesap borçtur. Nitekim hesab sahibi bu borçtan faydalanamaz. Ancak hesap yatırım hesabı ise o zaman sakıncası yoktur.