Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Sigara içmek haramdır ve orucu bozan şeylerdendir

Soru

Bazı insanlar: Ramazan'ın gündüzünde sigara içmek orucu bozan şeylerden değildir. Çünkü sigara, yeme ve içme değildir, demektedirler.
Bu söz hakkındaki görüşünüz nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bu sözün aslının olmadığı görüşündeyim.Aksine sigara bir içecektir.

Onlar:

-Filan kişi sigara içiyor demiyorlar mı ve bunu içmek olarak adlandırmıyorlar mı? Ayrıca sigara mideye ve insanın karnına girdiğinde şüphe yoktur. Mideye ve karına giren her şey, orucu bozan şeydir.Hatta bir insan, tesbih tanesini veya demir parçasını veyahut da başka bir şeyi yutsa, orucu bozulur. Orucu bozan şeylerde veya yiyecek ve içeceklerde besleyici ve vücuda faydalı olması şartı yoktur. Karına giren her şey, yiyecek ve içecek sayılır. Sigara içenler sigaranın bir içecek olduğuna inanırlar, hatta böyle olduğunu bilirler. Sigaranın yiyecek ve içecek olmadığını söyleyen birisi olmuşsa, o ancak kibirli ve inatçı kimsedir.

Ayrıca bu vesileyle Ramazan ayını azim sahibi ve bu zararlı, pis sigaradan kurtulmak isteyen kimse için bir fırsat olarak görüyorum. Bunu onun için bir fırsat olarak görüyorum.Çünkü oruçlu, Ramazan ayı boyunca gündüzleri sigara içemeyecektir. Ramazan gecelerinde ise, Allah Teâlâ'nın kendisine mübah kıldığı yiyecek ve içecekleri yemek ve içmek, sağda ve soldaki mescitlere gitmek, iyi kimselerle oturmak, sigara içen kimselerden uzak durmak sûretiyle kendisini oyalayıp teselli edebilir. Sigara içen kimse Ramazan ayı boyunca sigaradan kendisini alıkoyarsa, hayatının kalan bölümünde sigarayı bırakma konusunda kendisine büyük yardımı olur. Sigara içenlerin bu fırsatı kaçırmamaları gerekir."