Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kadınların, Terâvih namazını kılmak için çocuklarıyla mescide girmeleri

Soru

Kadınların, çocuklarıyla Terâvih namazını kılmak için mescide girmelerinin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Kadınların, Ramazan'da çocuklarıyla mescitlere gelmekten men edilemezler. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünneti, kadınların, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in zamanında mescide çocuklarıyla geldiklerine delâlet etmiştir.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِنِّي لَأَدْخُلُ فِي الصَّلَاةِ وَأَنَا أُرِيدُ إِطَالَتَهَا، فَأَسْمَعُ بُكَاءَ الصَّبِيِّ، فَأَتَجَوَّزُ فِي صَلَاتِي مِمَّا أَعْلَمُ مِنْ شِدَّةِ وَجْدِ أُمِّهِ مِنْ بُكَائِهِ.[ رواه البخاري ومسلم ]

"Gerçekten  ben (çok defa) namaza dururum ve namazı uzatmak isterim.Fakat bir çocuğun ağlamasını duyunca, (ona olan şefkâtimden) ağlaması nedeni ile anasının üzüntüsünü bildiğim için kıraatimi kısa keserim." (Buhârî ve Müslim)

Yine bunlardan birisinde Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- sırtında torunu Ümâme olduğu halde mescitte insanlara namaz kıldırıyordu.

Fakat (çocuklarıyla mescitlere gelen) kadınların, çocuklarının mescitlerde uyumak gibi benzeri konularda mescitleri necâsetten (çocukların kirletmelerinden) korumaları gerekir."