Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Ramazan\'da başka bir ülkeye giden ve gittiği ülkede orucun başlangıcı kendsinin yaşadığı ülkeden farklı olan

Soru

Ben, oruca ülkemde başladıktan sonra oruca bizden bir gün sonra başlayan başka bir ülkeye Ramazan'da yolculuğa çıksam, gittiğim ülkedeki müslümanlarla birlikte oruca devam etmeli miyim? Çünkü böylelikle 31 gün oruç tutmuş olacağım.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, Allah'a mahsustur.

Yolculuğa çıktığı ülkedeki orucun başlangıç tarihi ile gittiği ülkedeki orucun bitiş tarihi konusunda gözönünde bulundurulması gereken en önemli şey; tuttuğu orucun toplamı 28 gün olursa, bu kimsenin, (bayramdan sonra veya başka bir tarihte) bir gün daha oruç tutması (kaza orucu tutması) gerekir. Çünkü kamerî ay, 29 günden az olmaz. Eğer yolculuk yaptığı ülkeye vardığında 30 günlük orucu tamamlamış, fakat bu ülke halkının 30 günü tamamlamasına bir gün kalmışsa, bayram günü onlarla birlikte bayram yapıncaya ve onlarla birlikte bayram namazını kılıncaya kadar o ülke halkıyla birlikte bir gün daha oruç tutması gerekir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selam eylesin.

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi

Başkan: Abdulaziz b. Abdullah b. Baz. Üye: Abdurrezzak Afîfî. Üye: Abdullah b. Ğudeyyân. Üye: Abdullah b. Kuûd