Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Oruçlunun burun kanaması geçirmesi

Soru

Ramazan orucunu tutan bir kimsenin, Ramazan ayından 28 gün boyunca burun kanaması geçirmesinin hükmü nedir?
Bilindiği üzere ben 59 yaşındayım ve hayatım boyunca kesinlikle burun kanaması geçirmedim. Geçen yıl Ramazan ayında sabah vaktinden akşam iftara kadar üç ila altı defa arasında altıya kadar burun kanaması geçirdim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Durum zikrettiğiniz gibi ise, orucunuz sahihtir.Çünkü burun kanaması geçirmeniz, irâdeniz dışında olan bir durumdur. Bundan dolayı da burun kanaması orucunuzu bozmaz. İslâm şeriatının kolaylık dîni olduğuna delâlet eden delillerden bazıları Allah Teâlâ'nın şu sözleridir:

لاَ يُكَلِّفُ اللهَ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا... [سورة البقرة من الآية: 286 ]

"Allah, bir kimseye gücünün üzerinde yük yüklemez."(Bakara Sûresi: 286)

... مَا يُرِيدُ اللهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلَـكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهَّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ [ سورة المائدة الآية: 6 ]

"... Allah (temizlik konusunda) size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez (aksine genişlik ve rahmet olsun diye size teyemmümü mübah kılmıştır). Fakat sizi tertemiz kılmak ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister." (Mâide Sûresi: 6)

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin. Başkan:Abdulaziz b.Baz.Üye:Abdurrezzak Afîfî. Üye: Abdullah b. Ğudeyyân. Üye: Abdullah b. Kuûd. "(İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 10, s: 264-265)

Yine İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları'nda şöyle gelmiştir:

"Bir kimse, oruçlu iken kendi iradesi dışında burun kanaması geçirirse, orucu sahihtir." Başkan: Abdulaziz b. Baz. Üye: Abdurrezzak Afîfî. Üye: Abdullah b. Ğudeyyân. "(İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 10, s: 268)