Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Arefe gününde dua için toplanmak

Soru

Arefe’de veya Arefe dışında dua için toplanmanın hükmü nedir? Bir hacının, dua kitaplarında yer alan duaları okuyup arkasından diğer hacılar amin demeden toplu olarak duayı tekrar etmelerinin hükmü nedir? Bu dua şekli bidat mıdır? Lütfen bunu delillerle açıklayınız.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Şüphesiz hacı içi bu büyük günde en faziletli amel, ellerini açarak yüce Allah’a dua ve yakarışta çaba göstermesidir. Çünkü Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem bu günde öğlen ve ikindi namazını kasr ve cem olarak Arene vadisinde kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar hep dua etmiştir. Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem bu günde ellerini açmış kıbleye yönelmiş ve dua etmiştir. Şüphesiz bu yer, en faziletli dua yeridir. Yüce Allah şöyle buyurdu:  “ Rabbinize gönülden yalvararak ve gizlice dua edin. Şüphesiz ki O aşırıya gidenleri sevmez. (Araf 55)

Buhari ve Muslim kitaplarında şöyle geçmektedir: Ebu Musa el Aşari Radiyallahu anhu şöyle dedi: insanlar sesli bir şekilde dua ederlerdi, Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem: Ey insanlar kendinizi zorlamayınız! Sizler sağır ve hazır bulunmayan kimseyi çağırmıyorsunuz, ancak sizler her şeyi işiten ve gören birini çağırıyorsunuz, sizlerin çağırdığı (Allah) birinizin bineğinin boynundan daha yakın biridir. Yüce Allah, Zekeriya aleyhisselamı överek şöyle dedi: Bu; Rabbinin, Zekeriya kuluna olan merhametinin anılmasıdır. Hani O, Rabbine gizli bir sesle yalvarmıştı. (Meryem 2-3) başka bir ayette: Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir hâlde cehenneme gireceklerdir.” (Ğafir 60)

Sonuç olarak zikir ve dua için aktarılan hadis ve ayetler çoktur. Ancak özellikle bu yerde ihlaslı bir şekilde ümit ve korku içinde dua ve zikir yapmak önemli bir sünnettir. Zikirde ve telbiyede sesini kaldırmak meşrudur. Zira Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem ve sahabeler böyle yapmıştır. Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in şöyle dediği aktarılmıştır: “En hayırlı dua Arefe günü duasıdır, ben ve benden önce peygamberlerin dediğinin en hayırlısı:

لا إله إلا الله وحده لا شريك له ، له الملك ، وله الحمد ، وهو على كل شيء قدير.

Topluca yapılan duanın kaynağını bilmiyoruz, bu konuda en iyisi bunu yapmamaktır. çünkü bu Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem ve sahabeden bize aktarılmadı, ancak kunut ve Kur’an-ı Kerim’in hatmi ve yağmur duasında yapıldığı gibi bir kişi bir toplulukta dua edip diğerleri amin demelerinde bir sakınca yoktur. Arefe gününde Arefe’de veya Arefe dışından toplanmak sünnet değildir. Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Kim bizim emrimiz olmayan bir şeyi işlerse o ret edilmiştir”

(Muslim. Mecmu Fetava Şeyh bin Baz 17/272)