Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Güzel sesli imamı bulmak için mescitleri dolaşmak

Yayınlama tarihi : 18-07-2014

Gösterimler : 3326

Soru

Huşû ve kalben hazır olmayı sağladığı için güzel sesli imamı bulup arkasında namaz kılmak amacıyla mescitleri dolaşmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Göründüğüne göre -Allah Teâlâ daha iyisini bilir-, eğer gâye namazda huşû sağlamak, namazda rahat etmek ve kalben mutmain olmak ise, böyle yapmakta dînen bir sakınca yoktur. Çünkü her ses insanı rahata ve huzura kavuşturmaz.Eğer bir kimsenin gâyesi, falanca veya filancanın sesine gitmek hayra teşvik etmek ve namazda tam anlamıyla huşû duymak ise, bunda bir sakınca yoktur. Aksine bu ameli belki Allah Teâlâ tarafından kabul görür ve bu niyetinden dolayı ecir kazanır.Bir insan, iki kıraat ve iki namaz arasında fark olduğu için belki bir imamın arkasında huşû duyabilir, ama başka bir imamın arkasında huşû duymayabilir.

Eğer uzak mescide gitmekle, güzel sesiyle imamın kıraatını dinlemek, ondan istifâde etmek ve namazında huşû duymak ise, sadece arzusunu tatmin etmek ve gezinmek için değil, aksine faydalanmak ve ilim öğrenmek, namazda huşû duymak için ise, bunda bir sakınca yoktur.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olan sahih hadiste o şöyle buyurmuştur:

أَعْظَمُ النَّاسِ أَجْرًا فِي الصَّلَاةِ: أَبْعَدُهُمْ فَأَبْعَدُهُمْ مَمْشًى. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Namaz konusunda insanların ecir bakımından en büyük olanı; derece derece uzak olup da mescide yürüyerek gelenlerdir."(Buhârî; hadis no: 651. Müslim,; hadis no: 622)

Yine bu kimsenin gâyesi, daha fazla adım atarak ecir kazanmak ise, bu da güzel bir gâyedir."