Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Tavaf Esnasında Kadınların Etrafında Halka Oluşturmak

Soru

Bazı erkekler birbirlerinin elini tutarak kendi kadınların etrafından halka oluşturarak tavaf yapmaktadır. Ancak bu durumda Kâbe, tavaf edenin solunda olmamaktadır. Halka oluştururken Kâbe tavaf edenin sağında  veya arkasında olabiliyor. Böyle bir tavaf geçerli mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Böyle bir uygulama tehlikeli olduğu gibi başkalarını rahatsız edicidir. Rahatsız edici yönü ise bu şekilde toplu tavaf yaptıklarında başka insanlara eziyet ederler. Şüphesiz insanlara eziyet olan bir şeyi kasıtlı yapmak caiz değildir.

Tehlikeli yönü ise: soruda belirtildiği gibi tavafta Kâbe’yi sağa almak, önüne almak veya arkasına almak tavafı geçersiz kılar.

“Mecmu Fetava İbn Useymin 22/287,288